Referenční síťový audiopřehrávač s asynchronním USBD/A převodníkem do384kHz/32 bitů a podporou 5, 6 MHz DSD, dvojitýmD/A převodníkem SABRE32Ultra, sluchátkovýmz esilovačem a 3,5" barevným LCD displejem, pevná tříkomorová konstrukce, dva transformátory se stíněným pouzdrem, zpracování audiosignálu s vysokým rozlišením Hi-bit32 s převzorkováním na 384kHz, širokopásmové přehrávání zvuku s vysokým rozlišením (Hi-Res) včetně 5, 6 MHz DSD a 384 kHz PCM, AirPlay, DLNA, možnost ovládání pomocí aplikace Pioneer ControlApp
Pioneer uvádí dva síťové přehrávače - N-70A a N-50A . Oba jsou konstruované s mimořádnou péčí, tak, aby poskytovaly ten nejlepší možný zvuk, a to jak ze souborů s vysokým rozlišením, tak i standardních, se síťovým připojením nebo bez něj. Kromě toho jsou tyto přístroje také ojedinělými D/A převodníky. N-70A a N-50A nabízí přístup k mnoha hudebním zdrojům. Můžete je připojit na internet a to jak LAN tak i Wifi(s volitelným adaptérem) a přehrávat hudbu uloženou na PC/Mac/NAS. Současně je možné poslouchat internetová rádia pomocí služby vTuner a v neposlední řadě také Spotify Connect. Streamovat lze i hudbu z iPhone/iPad pomocí služby AirPlay. Rozsáhlé možnosti USB Nové streamery však mohou pracovat stejně dobře i bez přístupu na síť. USB rozhraní na předním a zadním panelu dovolí připojit HDD nebo flash paměť, stejným způsobem pak i již zmíněná zařízení Apple. Můžete připojit i notebook nebo desktop PC/Mac pomocí odpovídajícího USB-B konektoru a využít Pioneer jako high-end asynchronní převodník, který akceptuje signály DSD (2.8 i 5.6MHz) a samozřejmě také PCM až do 384kHz(N-50A do 192kHz). Skálopevná reprodukce N-70A je postavený na celohliníkovém šasi s rigidní 3mm silnou základnou. Uvnitř je zařízení rozdělené do celkem tří samostatných komor, které mají zabránit vnitřnímu ovlivňování jednotlivých součástí. Stejně tak je N-70A vybavený také dvojicí transformátorů pro analogovou a digitální část. Zařízení akceptuje signály ve vysokém rozlišení až do 384MHz včetně DSD signálu (2.8-5.6kHz). Dále možné upsamplovat analogový nebo digitální signál na 384MHz/32bit. N-50A má čelní stěnu z broušeného hliníku a zpevňující kovový plát na dně je v tomto případě silný 1.6mm. Z digitálu na analog Uvnitř N-70A tepou dva SABRE32 ESS9016 čipy, které mají za úkol se poprat s D/A převodem. Každý z čipů využívá celkem osm obvodů D/A převodu, díky čemuž je převod skutečně extrémně přesný. N-50A má k témuž úkolu dvojici SABRE32 ESS9011 s dvojící obvodů na čipu. Oba přístroje jsou vybavené high-endovou DAC sekcí a mohou tak dramaticky vylepšit zvukovou kvalitu externích zařízení jednoduchým připojení jejich digitálních coaxiálních nebo optických vstupů do N-70A/N-50A, N-70A je dokonce vybavený i symetrickými analogovými výstupy. Ve výbavě je nejen USB-A pro připojení HDD, ale i USB-B pro využití jako kvalitního převodníku s přímým digitálním přenosem. N-70A má ještě navíc ve výbavě sluchátkový výstup na předním panelu, zesilovaný odpovídajícím high-end sluchátkovým zesilovačem. Snadné použití Díky snadno čitelnému barevnému 3.5“ LCD displeji v levé části předního panelu a uživatelsky přívětivé aplikaci ControlApp, je skutečně radostí tyto přístroje obsluhovat. Aplikace, která umí zobrazit i přebaly alb je volně ke stažení v AppleStore nebo Google Play. Main Features :
Plays Via Network/USB:
MP3, WMA, WAV, AAC, FLAC, ALAC Apple Lossless, AIFF, LPCM and DSD(*) audio files
Via USB DAC:
LPCM and DSD(*) audio files
• Internet Radio with vTuner • Spotify Connect • Apple AirPlay (*) Not via wireless network. Terminals : Input/ • 1 x Digital Optical In • 1 x Digital Coaxial In (Gold-plated) • 1 x USB B In (for USB DAC) • 2 x USB A In • 1 x LAN in Output: • 1 x Digital Optical Out • 1 x Digital Coaxial Out (Gold-plated) • 1 x Analogue Out (RCA Gold-plated) • 1 x Balanced Out (XLR3 by Neutrik)
AirPlay : Yes
Internet Radio : Yes
Spotify Connect : Yes
USB DAC : Yes
Front USB : Yes
DLNA : DLNA Certified (1.5)
Made for iPod, iPhone, iPad : Yes
Wireless LAN : Yes (with optional AS-WL300 adapter)
Works with ControlApp for Android and iPhone / iPod touch : Yes (with optional AS-WL300 adapter)
LCD Display : Yes
Remote Control : Included
Audio Features :
Hi-bit : Yes
Auto Sound Retriever : Yes
Digital Filter : Yes
Auto Level Control : Yes
Lock Range Adjust : Yes
Twin Transformers : Yes
Response & Frequency :
USB DAC: Sampling Frequency : 384 kHz
Line Output Level : 2.2V (RCA)
4.2V (XLR3)
Frequency Range : 4 - 90,000 Hz
S/N Ratio : > 114 (RCA)
> 117 (XLR3) dB
Dynamic Range : > 117 dB
Total Harmonic Distortion : < 0,0012% (RCA)
< 0,008 (XLR3)
Channel Separation : > 110 dB
Weight : 11,5 kg
Dimensions : 435 x 121 x 338 mm
Network Standby Mode : Yes
Power Requirements : AC 220-240V / 50/60Hz
Power Consumption (in use/standby) : 45W / 0.3W
Construction :
Custom Power Supply Capacitor : Yes
Rigid Under Base Construction : Yes
Aluminium Side, Front and Top : Yes
3 Box Chamber Construction : Yes
Pioneer N-70-A má vše, co by hudební streamer střední třídy měl mít. Na palubě je dvojice špičkových převodníků ESS Sabre ES9016, a to dokonce v monaurálním režimu. Má symetrické výstupy XLR a umí přehrávat PCM i DSD. Kvalitní streamery na trhu samozřejmě existují, ale za jejich koupi musíte vysázet na stůl podstatně více peněz než v případě dnes testovaného Pioneeru. Velmi dobrým příkladem může být minulý rok testovaný streamer Lumin A1 nebo jeho odlehčená varianta Lumin T1.
Pioneer má z minulosti značné renomé ve výrobě opravdových skvostů High-Endové audia. Stačí si vzpomenout na sérii Urushi nebo špičkové gramofony. Pioneer ale postupně ustupoval od High-Endového audia a vrhl se v posledních dvou dekádách spíše do světa masově prodávané audio vizuální techniky. Zázemí firmy a její možnosti jsou ovšem dodnes takové, že se jim málokterá konkurenční společnost může rovnat. Pioneer vyrukoval v posledních letech se zcela novým portfoliem výrobků a troufám si říci, že nejzajímavějšími z nich byly právě streamery hi-res audia.
Streamování hi-res audia po domácí síti zažívá velký rozmach a téměř každou chvíli některá ze známých firem uvede na trh velmi zajímavý model. Pioneer přinesl rovněž vylepšenou verzi levnějšího streameru N-50A a také testovaný zbrusu nový model pod označením N-70A, který má ambice oslovit i náročnější posluchače. Oba přehrávače mají typický design Pioneeru pro současné produktové řady. Oba hudební streamery se velmi liší kvalitou svého provedení, konektivitou a ve výsledku i kvalitou reprodukce.
Dvojice zmiňovaných streamerů umožňuje využít pro přehrávání podporovaných formátů klasický Ethernet skrze počítač, router a připojený NAS (Network Attached Storage). Zajímavým bonusem je bezdrátové přehrávání audia skrze Wi-Fi, kde je ovšem velikost přenášených dat omezena a nemůžeme tak čekat přehrávání DSD nebo PCM o vysokém rozlišení. Implementovaná podpora zahrnuje rovněž internetovou službu Spotify a internetová rádia, která lze poslouchat skrze aplikaci vTuner. Aby toho nebylo málo, oba přístroje zároveň podporují rozhraní AirPlay a přehrávání hudby skrze Apple iPhone/ iPad tak není žádným problémem. Je zřejmé, že Pioneer kladl důraz na to, aby pokryl vše, co by v závislosti na současných trendech mohl uživatel potřebovat.
Pioneer N-70A lze použít i bez nutnosti síťového připojení, protože dokáže fungovat jako plnohodnotný asynchronní USB D/A převodník. Rozhraní USB nalezneme na předních a zadních panelech obou streamerů, ale odlišuje je nejen použitý typ konektoru (typ A/B), ale také podpora formátů, které přes tato rozhraní můžete přehrávat. To znamená, že u dnes testovaného streameru N-70-A najdete mimo nižší formáty také DSD128 a PCM se vzorkovací frekvencí až 384 kHz. V případě dražšího modelu si nepřiplácíme pouze za podporu PCM o vzorkovací frekvenci vyšší než 192 kHz (to by bylo dost málo), ale především za zcela odlišnou konstrukci D/A části, která integruje podstatně kvalitnější součástkovou základu a design.
Pioneer N-70A využívá hliníkového těla přístroje, což mu dává lehký nádech luxusu, který známe z podstatně dražších konkurenčních zařízení. Vnitřní uspořádání šasi je rozděleno do 3 samostatných sekcí, aby nedocházelo k interferencím mezi jednotlivými částmi zařízení. Všechny plošné spoje jsou usazeny na šasi, jehož spodní deska má tloušťku 3 mm a je opět z jednoho kusu hliníku. Maximalisty potěší i dva zcela oddělené zdroje pro digitální a analogové obvody streameru. Kromě zmiňované podpory PCM o samplovací frekvenci 384 kHz a rozlišení 32-bit a DSD 64/128 (2.8/5.6 MHz) umí Pioneer N-70A také převzorkovat všechny digitální signály na digitálním vstupu pomocí firemního řešení Hi-Bit 32-bit na signál 384 kHz/32-bit. Základem D/A části dražšího streameru je dvojice čipů ESS Sabre ES9016, které umí obsluhovat PCM s limitem samplovací frekvence do 384 kHz a DSD 64/128.
Pioneer N-50A vypadá samozřejmě o něco „levněji“, za což může jeho plechové šasi, které pouze doplňuje čelní panel z hliníku. Vnitřní uspořádání nedoznalo tolika vylepšení jako u dražšího modelu, ale stále zde máme dva samostatné transformátory pro analogovou a digitální část. Příhradové šasi v tomto levnějším přístroji nenajdeme. Na druhou stranu ovšem zůstává zachována podpora DSD 64/128 a také PCM až do 192 kHz/24-bitů. Za těmito limity stojí použité levnější převodníky ESS Sabre ES9011, které stojí v portfoliu ESS Technology podstatně níže než model Sabre ES9016. Ani v jednom případě ovšem nebude zvolený čip limitem pro celkové výkony streameru.
Možnosti, které oba streamery nabízí, rozšiřuje dále přítomnost standardních digitálních koaxiálních a optických vstupů. V případě dražšího streameru Pioneer N-70A můžete počítat i se symetrickými výstupy pro dražší zesilovače. Podpora formátů u obou přístrojů zahrnuje v případě PCM formáty FLAC, ALAC, MP3, AIFF a WAV. Exotičtější DSD má samozřejmě podporu také, takže přehrajete soubory s koncovkou DSF a DSDIFF. Gapless (bez mezer) přehrávání je velmi žádoucí u živých koncertů nebo nahrávek klasické hudby, kde jsou nucené několika sekundové mezery na závadu. V tomto ohledu nás oba streamery Pioneer nezklamou. Ovládání je možné skrze aplikací Pioneer ControlApp, která je dispozici pro zařízení s operačními systémy iOS a Android. Česká cena je v případě dražšího modelu Pioneer N-70A 35 990 Kč s DPH. Levnějšího modelu si výrobce cení na 15 990 Kč s DPH.
Pioneer N-70A je velmi dobře zabalený a v krabici najdete vše podstatné včetně základní kabeláže, kterou ovšem raději nechejte v pytlíku a vůbec ji nevybalujte. Jedná se samozřejmě o zcela základní analogový propojovací RCA kabel a přívodní napájecí kabel, které jsou využitelné spíše jako nouzové řešení. Streamer Pioneer N-70A je podle firemní produktové strategie vhodným doplňkem k integrovanému zesilovači A-70.
Po vybalení zaujme především solidnost provedení. Hliníkové bočnice a vlastně většina šasi je z hliníkových profilovaných dílů. Čelní panel je také hliníkový, ale je u něj využito broušeného povrchu. Je to trochu zvláštní, ale čelní panel působí v kontextu zbytku šasi trochu levněji, než jak by mohl. Lakovaný hliník by v tomto případě udělal lepší službu a byl by luxusnější. Provedení lze celkově hodnotit jako výjimečně kvalitní v této cenové relaci. Stydět by se nemusel ani hudební streamer za dvojnásobek ceny Pioneeru N-70A.
Zadní panel odhaluje množství digitální vstupů. Na palubě máme koaxiální a optický vstup SPDIF a také USB s podporou asynchronních přenosů. Streamer se tak velmi dobře může stát centrálním zařízení starajícím se o veškerou dvoukanálovou reprodukci v domácnosti. Připojit můžete multimediální centrum, televizor skrze SPDIF digitální vstupy nebo PC skrze USB. Zajímavým bonusem je streamování hudby ve formátu PCM po Wi-Fi (ovšem pouze do rozlišení 16 bitů a samplovací frekvence 44,1 kHz). Nejsilnější vlastností Pioneeru N-70A je kombinace streamování hudby po domácí síti a funkcionalita D/A převodníku s podporou asynchronních přenosů.
Pioneer N-70A sice podporuje přehrávání PCM do rozlišení 32-bit a samplovací frekvence 384 kHz a DSD ve formátech 64/128, ale má to jeden poměrně zásadní háček. Po síti si přehrajete pouze PCM a nikoli DSD, což mě v první chvíli poněkud zamrzelo. Pokud chcete DSD, musíte na to jít skrze PC nebo Mac a asynchronní USB vstup. Za tímto účelem ale musíte mít nainstalován softwarový přehrávač s podporou DSD. Takovým přehrávačem je např. Foobar2000, kde je ovšem nutné nainstalovat nezbytné doplňky a nastavit je tak, aby na výstupu byl skutečně DSD stream a nikoli PCM (např. kvůli převodu DoP – DSD over PCM). Dobrou zprávou je, že díky podobně vyladěnému software můžete přehrávat nejen formáty DSF a DSDIFF ale třeba přímo SACD ISO obrazy, ze kterých není třeba extrahovat samotné stopy ve stereu (DSF a DSDIFF). Některé zdroje uvádějí, že lze přehrávat DSD i skrze Ethernet v případě, že máte na svém NAS nainstalován např. MinimServer, což umožňují jen některé NAS (např. QNAP nebo Synology). Tento předpoklad se ovšem nepodařilo potvrdit.
USB vstupů má streameru několik, ale pouze jediný z nich (zadní strana a typ B) je určen pro DSD64/128 a PCM 384. Přední USB a zadní USB typu A nedisponuje podporou asynchronních přenosů, takže je spíše vhodné pro připojení mp3 přehrávače nebo telefonu. Dominantou předního panelu je především poměrně velký informační displej, který dovoluje ovládat Pioneer N-70A skrze několik málo tlačítek na samotném přístroji nebo na dálkovém ovladači. V zásadě tak nepotřebujete instalovat ovládací aplikaci na mobil nebo tablet. Musíte ovšem počítat s tím, že ze vzdálenosti větší než 2 metry uvidí fonty na displeji pouze bystrozrací jedinci.
Samotná ovládací aplikace Pioneer Control App sice nedosahuje takových možností jako v případě aplikace pro streamery Lumin nebo Auralic Aries, ale pro ovládání základního přehrávání zcela dostačuje. Je zde nutné připomenout, že aplikace samotná je univerzální pro AV receivery a další audio vizuální zařízení značky Pioneer.
Pioneer N-70A jsme posuzovali v několika kategoriích. Stěžejní důraz jsem v tomto ohledu kladl na zvukové kvality přehrávače při využití přehrávání po domácí síti a USB. Většina uživatelů bude velmi pravděpodobně využívat především přehrávání ze síťového disku a příležitostně i rozhraní USB pro přehrávání DSD. Možností je v případě streameru N-70A opravdu mnoho, neboť může velmi dobře sloužit jako centrální digitální přehrávač díky dodatečným digitálním vstupům (SPDIF) a výstupům (SPDIF).
Než jsem poprvé zapojil Pioneer N-70A do sestavy a začal přehrávat neposlouchaná alba, byl jsem si téměř jist, že si budu muset dát pár dní hudebního půstu, abych mohl ocenit zvukové kvality přehrávače z nižší cenové hladiny. Obvykle je průvodním jevem přechodu od levnějšího k dražšímu přehrávači plochá reprodukce se šustivými nejvyššími frekvencemi a pouze průměrné rozlišení napříč celým frekvenčním spektrem a nevalná dynamika. Pioneer N-70A mě v tomto ohledu velmi příjemně překvapil tím, že naprostou většinu těchto nedostatků nemá, resp. nejsou tak patrné jako u jiných zařízení v této cenové relaci.
Největší předností tohoto nového streameru je rozhodně rozlišení a bezchybně zobrazený prostor nahrávky. Pioneer N-70A je v tomto ohledu tak dobrý, že poslal na hanbu i oceňovaný převodník české provenience Casea Orion Lite. Tonalita Pioneeru je neutrální a nebude tak možné kompenzovat jakékoli nedostatky reprodukčního řetězce. Pokud připojíte Pioneer k lampovému nebo tranzistorovému zesilovači s mírně „teplejším“ projevem, rozhodně nebudete výsledkem zklamáni. Troufnu si dokonce říct, že tento streamer bude adekvátním partnerem k integrovaným zesilovačům s dvojnásobnou cenovkou, než sám nosí.
Pokud máte dostatečnou sbírku hudby v různém rozlišení, můžete se na vlastní uši přesvědčit, že Pioneer N-70A bez sebemenšího zaváhání dokáže rozlišovat mezi nahrávkou v klasickém rozlišení „RedBook“ (16-bit/44,1kHz) a její verzí ve vysokém rozlišení, což znamená 24 bitů a 96 kHz nebo vyšší. Dobrým příkladem v tomto ohledu byla např. nahrávka Los Angeles Guitar Quartet – LAGQSPIN v rozlišení 24 bitů/176,4 kHz ve srovnání s běžnou verzí v obligátních 16 bitech/44,1 kHz. Benefity vyššího rozlišení jsou patrné napříč všemi žánry, ale přeci jen nejvíce z rozdílů těží klasická hudba a některé odnože jazzu či progresivního rocku.
Ve srovnání s dražšími hudebními streamery chybí v případě Pioneeru N-70A větší důraz na spodních frekvencích. Prokreslenost a kontury basům nechybí, ale ve srovnání s Luminem nebo jinými dražšími streamery jsou nejnižší frekvence takové „lehkonohé“. Tuto kritiku ovšem berte s rezervou, protože nic lepšího v této cenové kategorii jen tak neuslyšíte. Pokud máte zesilovač, který má dostatečný fundament basové složky, pak výše uvedená skutečnost nemusí znamenat výraznější problém.
Dynamika je u běžných rockových a jazzových nahrávek na velmi slušné úrovni, tedy alespoň pokud to nahrávka samotná a její kvalita dovolí. Rezervy bychom mohli najít opět především při přehrávání klasické hudby, která prostě neochvějně vyžaduje to nejlepší, co si vaše kapsa může dovolit. V tomto ohledu se Pioneer N-70A nemůže měřit s drahými streamery nebo D/A převodníky s cenovkami nad 60 000 Kč. Bernard Haitink, London Symphony Orchestra - Beethoven Symphonies znějí s menší dynamikou a nadhledem, než s jakou jsem zvyklý ji slýchávat na dražších zařízeních. Zázraky se tedy nedějí. Ovšem na druhou stranu musím opět zopakovat, že nic lepšího v dané cenové relaci ani největší optimista čekat nemůže. Výkony jako tyto byly ještě před pár lety vyhrazeny zařízením s podstatně vyšší cenovkou.
Naproti tomu alba Kenny Burrell – Midnight Blues (24-bit/96 kHz) nebo Daft Punk – Random Access To Memories (24-bit/88,2 kHz) hrála jedna radost bez zásadních výtek. Pokud tedy nejste zrovna vyznavači klasické hudby, budete slabé stránky tohoto streameru ve spojení s adekvátní aparaturou hledat marně. Pokud by Pioneer zapracoval a model N-70A by v další inkarnaci nebo revizi uměl zahrát níže a také s větším důrazem na nižších frekvencích, rázem by se některé dražší konkurenční streamery musely opravdu velmi urputně poprat o své místo pod sluncem. Přehrávání PCM hudebních souborů (FLAC, MP3 nebo ALAC) po síti nemá žádné výraznější nedostatky a streamer samotný reaguje na všechny pokyny rychle a bez zaváhání.
Pokud si chceme otestovat možnosti při přehrávání DSD, musíme se posunout k USB, které je nutné pro přehrávání hudby zakódované v DSD. Je dost dobře možné, že s některým dalším updatem firmware streameru bude možné přehrávat DSD i po síti. Prozatím ale streamer ani soubory s koncovkami DSF nebo DSDIFF nevidí a složky, kde jsou uloženy, automaticky ignoruje a ani je v nabídce nezobrazuje. Je velmi pravděpodobné, že i po podobném upgrade firmware bude pro přehrávání potřeba NAS s nainstalovaným MinimServer nebo podobným software.
Poněkud překvapivou záležitostí je z hlediska zvukové kvality skutečnost, že přes USB rozhraní s podporou asynchronních přenosů (TYP B na zadní straně přístroje) je výsledek ještě o chloupek lepší než v případě sítě. Rozdíly to nejsou v pravdě velké, protože pro odhalení tohoto faktu bylo potřeba několikrát přepnout do obou módů a pečlivě vybrat nahrávky, kde rozdíly slyšet byly. Pokud se tedy rozhodnete využívat Pioneer N-70A jako USB převodník, nebudete rozhodně strádat. Počítat ovšem musíte s dobře nastaveným počítačem, čímž myslím především software pro přehrávání hudebních souborů. Např. v případě mnou využívaného přehrávače Foobar2000 jeho síla tkví v možnostech jeho doplňkových softwarových pluginů. Konkurenční platforma Apple s nainstalovaným software pro přehrávání hudebních souborů, jako je známá Amarra nebo Audirvana, odvede stejnou ne-li lepší službu než PC.
Přehrávání obou formátů DSD (64/128) přes USB je velmi vítaným bonusem, ale samotné hudby v nativním DSD formátu není mnoho. Pokud už nějakou máte, budete na výsost spokojeni. Přehrávat skrze softwarový přehrávač můžete nejen soubory s koncovkou DSF a DSDIFF, ale třeba obrazy SACD pořízené na PlayStation 3. Tímto vás samozřejmě nenavádím k pirátství, ale je pravdou, že valná většina vydavatelství prostě DSD záznamy pořízené pro účely vydaní SACD do oběhu ani přes placené služby nepouští. Reprodukce DSD je hladká a velmi příjemně poslouchatelná. Ve srovnání s PCM ji mírně chybí živost a rozlišení nejvyšších frekvencí, což ovšem vynahrazuje „analogovou“ plynulostí a perfektní homogenitou reprodukce. Tento jev není nijak ojedinělý, protože pouze velmi drahé přehrávače a převodníky některých značek mají šanci vymanit se z tohoto schématu a smazat některé nectnosti DSD. Expertem v tomto oboru je jednoznačně Meitner, Emm Labs, dCS a v posledních letech také Luxman a Accuphase.
Pokud plánujete používat koaxiální a optický vstup SPDIF, bez problému to můžete učinit. Propojení s multimediálním centrem nebo televizí funguje naprosto bezproblémově, jen nesmíte zapomenout, že limitem je dvoukanálová reprodukce do rozlišení 24-bitů/192 kHz. Kvalita zvuku při sledování filmů je zcela dostatečná a poskytuje vítaný bonus kvalitního zvukového doprovodu k oblíbeným koncertům nebo filmům. Podobné je to i v případě předního USB vstupu, který má standardní „počítačové“ rozměry a jde tedy o typ A. Tento port hraje podstatně hůře než typ B na zadní straně streameru, ale pokud pro přehrávání využijete telefon nebo jiný kompromisní zdroj a budete přehrávanou hudbu míst spíše jako kulisu než jako zdroj pro kritický poslech, pak v jeho užití není sebemenší problém.
Podpora internetových rádií je v případě Pioneeru N-70A využitelná k plné spokojenosti náročnějšího posluchače. Některé starší streamery v podobné cenové relaci také umožňují poslech internetových rádií, ale kvalita takového poslechu byla většinou nevalná, což v případě Pioneeru N-70A naštěstí neplatí. Podobně to platí i pro placenou službu Spotify, kde si skrze Pioneer můžete pouštět libovolnou hudbu ve slušné kvalitě (mp3 o vysokém bitrate). Vliv volitelných filtrů pro DSD a PCM se dá označit za marginální, neboť ani při mnoha pokusech jsem nezaznamenal u testovacích hudebních souborů nějakou výraznější změnu ve zvuku, která by byla nějakým způsobem uchopitelná a popsatelná pro účely této recenze. Samotné zvukové kvality jsem posuzoval se zapnutými algoritmy Hi-Bit 32 a up-sampling. Rozdíly byly opět marginální a největší vliv mělo samotné převzorkování, které vtisklo zvuku jisté změkčení a pomáhalo hlavně u hudby o nízkém rozlišení.
Pioneer při přehrávání rozmazluje nejen možností nainstalovat si aplikaci pro ovládání, ale také velmi kvalitním dálkovým ovladačem, který umožňuje kompletní ovládání všech funkcí. Vše je logické a má velmi dobrou ergonomii. Snad až na malý displej přístroje, který ze zhruba dvou metrů nabízí velmi malé fonty pro orientaci ve stromové struktuře nabízené hudby. V tomto případě ovšem nastupuje zmíněná aplikace na telefonu či tabletu.
Pioneer je dnes navzdory své velmi silné minulosti v oblasti High-Endového audia spíše mainstreamovou značkou, která se orientuje na nejprodávanější oblast domácí elektroniky. O to více potěší, že dokáže na trh uvést i produkty, které mají šanci zaujmout i rozmazlené uživatele a audiofily. Pioneer N-70A je jedním z takových kousků. Spojuje velmi dobrý zvuk s domyšleným ovládáním. Kvituji s povděkem, že implicitně k jeho ovládání není potřeba poměrně drahý tablet s Apple iOS nebo Androidem. Pioneer sice nenabízí tak dotaženou aplikaci jako Pixel Magic se svým Luminem nebo Auralic u své novinky Aries, ale na druhou stranu všechny funkce obsloužíte skrze dálkový ovladač na přístroji nebo na dálkovém ovladači a případně také na zmiňované aplikaci Pioneer Control App pro operační systémy Android a Apple iOS. Máte prostě na výběr a to je dobře.
Pioneer N-70A je v dané cenové relaci mimořádně kvalitně vyrobený přístroj, který po prvním vybalení potěší kvalitním hliníkovým šasi a bezchybným provedením. Při pohledu dovnitř přístroje je jasné, že firma nešetřila ani zde. Máme k dispozici příhradové šasi s oddělenými sekcemi pro převodník, logiku řízení a dvojici napájecích zdrojů. V případě převodníků firma vsadila na dvojici čipů ESS Sabre ES9016 v monaurálním módu. Některé zlé jazyky kritizovaly tuto volbu a žehraly nad tím, že Pioneer nezvolil dvojici vlajkových čipů ES9018, ale nutno v tomto ohledu říci, že zvolené řešení je více než adekvátní a ani zdaleka není úzkým hrdlem celého designu D/A převodníku.
Na Pioneeru N-70A je velmi těžké najít nějaké chyby. Poskytuje podporu přehrávání PCM až do rozlišení 32 bitů se samplovací frekvencí 384 kHz, a to jak po síti, tak po USB. Máme zde i podporu dnes velmi skloňovaného DSD, které je pro každého výrobce převodníků a streamerů dnes téměř povinností. Malou chybou Pioneeru N-70A je nemožnost přehrávání DSD ze standardního síťového disku. Tato funkcionalita, ale má být v budoucnu vyřešena skrze upgrade firmware. Potřeba ovšem bude velmi pravděpodobně NAS s nainstalovaným MinimServerem nebo obdobnou aplikací. Kromě zmiňovaných rozhraní disponuje Pioneer i optickými a koaxiálními vstupy a výstupy ve standardu SPDIF. Dalšímu využití se tedy meze rozhodně nekladou.
Pioneer N-70A dokáže bez problémů ve zvukových kvalitách konkurovat hudebním streamerům jako je Marantz NA-8005 nebo Sony HAP-Z1ES. Pouze první jmenovaný konkurent ovšem dosáhne na podobnou technologickou výbavu. Cena, kterou Pioneer za N-70A poptává, je více než férová a je ještě zhruba o 1000 Kč níže než u zmiňované konkurence v podobě streameru Marantz NA-8005. Ten nenabízí symetrické výstupy XLR a ani tak hodnotně provedené šasi přístroje. Na základě „papírových“ parametrů se ovšem nedá odhadovat, zda oba konkurenti budou rovnocennými soupeři i v případě zvukových kvalit.
Pioneer N-70A je v mých očích při současné nabídce nejlepším hudebním streamerem pod 50 000 Kč. Pokud by firma vyřešila absenci podpory přehrávání DSD po síti, pak by bylo odstraněno jediné podstatné mínus celého přístroje. Je tedy na místě Pioneer pochválit. Streamer N-70A je solidní produkt za rozumné peníze.
Plusy
+ Detailní zvuk s dobrým prostorovým zobrazením
+ Podpora všech důležitých fromátů audia (PCM/DSD)
+ Povedený design a velmi solidní provedení
+ Vynikající poměr ceny ku výkonu
Minusy
- DSD funguje pouze přes USB
Test provedl Petr Štefek, svetaudia.cz